Osvětlení  |  Teplota  |  Zařízení akvária - kameny, štěrk  |  Zařízení akvária - rostliny

Osvětlení

Mohu napsat, že axolotl není nijak zvlášť náročný na světlo. Jeho aktivita stoupá v šeru, tedy při rozednění a soumraku. Je to doba, kdy ve volné přírodě loví svou potravu. Přímému slunci se spíše vyhýbá. Obecně lze doporučit dát akvárium dále od okna. Má to hned dva důvody.
  1. Do akvária nedopadá přímé světlo a nepříjemně, zvlášť v letních měsících neohřívá.
  2. Netvoří se v akváriu zelené řásy.
K osvětlení lze použít běžné zářivky, kterými se osvětlují akvária s rybami. Podle mého názoru axolotlíci příliš netrpí ani při nedostatku světla, spíš se ve vašem akváriu objeví nepříjemná hnědá řasa, než aby jste tím své chovance poškodili na zdraví. Vhodné je pravidelné střídání světla a tmy. Přičemž by mělo docházet k postupnému osvětlení akvária. Náhlá změna světla totiž axolotlům způsobuje stres. Mají tendenci někam uplavat, někde se schovat a při tomto svém pudovém chování se mohou i poranit. Častý stres mimo jiné způsobuje jejich náchylnost k chorobám a co si budeme namlouvat celkově zkracuje délku jejich života. Zároveň tímto upozorňuji a nenabádám k tomu, aby jste axolotlíky chovali ve tmě. Snažte se jim vytvořit takové světelné podmínky, jaké by měli ve svém přirozeném prostředí. Nezapomeňte, že přiměřené osvětlení je podněcuje k aktivitě a hledání potravy.

Teplota

Optimální teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí mezi 14°C až 20°C , což je nějakých 57°F až 68° Fahrenheita. Teplotu vody lze měřit běžným akvarijním teploměrem. Nedoporučuji páskový, protože nemá dostatečně nízkou stupnici, ale spíše klasický rtuťový akvarijní teploměr. Teploty nižší nebo naopak vyšší vedou u axolotlů ke stresu a špatně při nich prospívají. Při teplotách okolo 10°C mají zpomalený metabolismus, potravu by tedy měli přijímat měně často a také ji budou delší dobu trávit. Samy jistě poznáte, zda axolotl odmítá přijímat potravu jako důsledek nemoci nebo zda je to kvůli přesycení a zpomalení metabolismu nízkou teplotou. Teploty vyšší nad 24°C vedou u zvířat opět ke stresu a taktéž k náchylnosti k různým chorobám. Zvlášť je důležité na toto pamatovat, pokud zvíře chováte v běžné pokojově teplotě, kdy vlivem přetopených bytů v zimě nebo velkých veder v letních měsících teplota vody v akváriu přirozeně stoupá. Také bych chtěl upozornit na kolísání teploty. Ani toto vašim axíkům nebude příliš svědčit. Zejména pokud bude teplota kolísat v rozmezí několika stupňů při dvanáctihodinových intervalech. Jak bývá u akvaristů, kteří pěstují ryby zvykem. Daleko lépe je udržovat stabilní teplotu i během ročních období. Zajisté tím axolotlíkovi neublížíte. Pokud si ale přejete odchov mladých tak snížení teploty pro výtěr bývá nezbytností. Běžně se ale stává, že v zimních měsících teplota vody přirozeně klesne k 16°C a to již postačí pro výtěr. Někdy je možné zimní období simulovat tím, že teplotu vody budete uměle po nějakou dobu pravidelně snižovat přidáváním kousků ledu. Dejte ale pozor, abyste jím axolotla nepodchladili.

Zařízení akvária - kameny, štěrk

Někteří chovatelé mají své axolotly v akváriu bez kamení. Snadno tak čistí a odebírají nečistoty z akvária. Pokud ale chcete samozřejmě můžete své akvárium dozdobit kameny a štěrkem. Je běžně k dostání ve všech akvaristických prodejnách. Pokud ho nechcete kupovat, lze si obstarat i přírodní. Hlavní zásada zní- nedávat do akvária ostré kameny. Vždy je očistit. Nejlépe kartáčkem na nehty. Vhodné je brát kameny a štěrk v potocích. Štěrk by měl být vždy proprán! Axolotli s oblibou požírají malé kaménky, pamatujte na to při vašem výběru štěrkového podkladu. Běžný akvaristický štěrk, velikosti hrášku, by jim neměl činit potíž vytrávit.. Pokud by se ale jednalo o větší kameny, mohou jim způsobit koliku a jiné zažívací potíže, kvůli kterým zvíře může i zahynout. Neděste se ale pokud náhodou uvidíte vašeho axíka, jak polyká drobné kaménky. Je to zcela přirozené. Pomáhá jim to v trávení potravy a pokud máte v akváriu štěrk, tak tomu stejně nezabráníte, v přírodě tomu není jinak. Kameny větší než 2 cm již by ale polykat neměl. Příliš časté polykání štěrku, mnohdy svědčí o nedostatku potravy, kterou axolotl podáváte nebo může být známkou parazitického onemocnění.
Problém může nastat při čištění akvária. Klasický štěrk je nejlépe čistit za pomocí běžného odkalovacího zvonu. Odebere tím nejrůznější exkrementy a vodu. Přirozeně tím budete obměňovat vodu, její vlastnosti udržovat v normě. Ostatně odebranou vodou pak můžete zalít vaše pokojové rostliny a do akvária dolít bez jakýchkoliv úvahách o spotřebě vodu čerstvě odstátou. Jednou za rok doporučuji celé akvárium vydezinfikovat, štěrk proprat v horké vodě, případně převařit. Pokud hodláte ozdobit vašeho akvária nejrůznějšími prolézačkami a úkryty, zkontrolujte velikost otvorů v nich. Mohlo by totiž dojít k zaseknutí axolotla v dutině a následnému utonutí. Naopak ani prázdné dno nepovažuji za vhodné řešení. Zvlášť pokud zároveň v akváriu používáte filtraci se silným prouděním vody. Tím dokážete axolotlíka také pěkně stresovat. Pokud se rozhodnete pro dno bez štěrku, neměli byste ponechávat akvárium úplně plně prázdné, ale poskytnout mu možnost opory, kterou mu kluzké dno neposkytne a také možnost ukrytu, třeba formou rostlin nebo několika větších, snadno omyvatelných kamenů tvořících jeskyni.

Zařízení akvária - rostliny

Axolotl má rád možnost z úkrytu, ve kterém by číhal na svou kořist. Akvárium by proto mělo být upraveno tak, aby se v něm cítil co možná nejlépe, jako ve volné přírodě. Vhodné je používat tuhé živě rostliny, které jsou odolné proti poničení. Sice se nestává, že by je axolotl nějakým způsobem vytrhával ze dna, ale při svém nemotorném plavání může často poničit jejich listy. Často se také stává, že v zápalu lovu chytne do tlamky místo kořisti rostlinu a škubavými pohyby ji poničí. Nemějte však strach, axolotl rostliny nežere. Jako vhodná rostlina se mi osvědčila rostlina Microsorium pteropus nebo Vallisneria gigantea. Rostliny jako Vesicularia dubyana či druhu Mriophyllum nejsou příliš vhodné, neboť se do nich mohou vaši axolotlící zamotat a utopit. Též plavoucí rostliny jako je například Pistia stratiotes nejsou zrovna vhodným doplňkem akvária. Mezi jejich listy a kořeny zůstávají nejrůznější organické zbytky a navíc zmenšují plochu hladiny a tím i možnost axolotlů se nadechnout. Mnozí chovatelé axolotli dokonce chovají v akváriu, kde mají umělé rostliny. Dají se lehce zasadit, jsou pestré, zvířata je neponičí, jsou lehce omyvatelné a ke všemu i zajímavě zbarvené. Dejte ovšem pozor, aby se axolotl o umělou rostlinu neporanil, tedy aby neměla příliš ostré zakončení svých listů. Vaše akvárium by ale nemělo být rostlinami přeplněné. Obecně platí, čím méně, tím lépe. Přiměřeně osázené akváriu se lépe čistí.