Způsob krmení  |  Potrava  |  Jako potravu je vhodné předkládat

Způsob krmení

Osobně doporučuji naučit je přijímat potravu z pinzety. Výhodou v takovéhoto způsobu krmení je kontrola množství potravy, kterou vaši axíci přijmou. Dávejte jim jen takové množství, které samy zkonzumují. Nepozřenou, vydávenou a nestrávenou potravu v akváriu nenechávejte, ale raději ihned po krmení odstraňte. Budete tím chránit jejich zdravotní stav a zabraňovat pravděpodobnosti, že axolotlíci onemocnění. Též vaše tvorečky nepřekrmujte, způsobíte jím tím zbytečné nadýmání a mohou i chcípnout.Velikost překládané potravy by měla být úměrná velikosti jejich tlamy. Samotné krmení pinzetou vyžaduje krapet zručnosti. Je důležité, abyste pinzetou zvíře neporanili v oblasti tlamky. Potravu v pinzetě jen lehce držte, dělejte s ní mírné trhavé pohyby, když vidíte výpad zvířete za potravou, pinzetu rozevřete a potravu pusťte. Jiný způsob krmení je, že předkládanou potravu vhodíte přímo do vody a za pomoci špejle či jiné tyčky s ní mírně pohybovat. Výhoda je jen ta, že si při ní nenamočíte ruku, na druhou stranu pak musíte odstraňovat nesežrané zbytky.

Potrava

Měla by být co nejpestřejší. To znamená, že by se jednotlivé předkládané potravy měli často střídat. Podávání stejné potravy může způsobit zdravotní potíže vašich chovanců a také jim mohou chybět důležité prvky nezbytné pro správný vývoj zvířete. Mohu napsat, že axolotl je vcelku nevybíravý tvor a žere veškeré vodní živočichy, které je schopen sežrat. S rostlinou potravou asi opravdu neuspějete. Hodně záleží na velikosti potravy, aby byla úměrná velikosti jedince. Asi těžko nasytíte velkého axolotla, asi 30 cm velikého, podáním vodních korýšů. Ti se spíše hodí pro vylíhlí jedince, než pro téměř dospělce, který by si jich pravděpodobně vůbec ani nevšiml. Důležité je krmit pravidelně a s přestávkami. V přírodě není také každý pokus o získání potravy hned úspěšným. Pokud svého axíka nakrmíte, měli byste mu dát i náležitý čas, aby potravu patřičně natrávil a nechat mu malou pauzu mezi krmením. Můžete třeba svého axolotlíka krmit 1x za týden nebo 2x. Pokud ale musíte ve frekvenci krmení učinit pauzu, například z důvodu dovolené, nemějte obavy, že vaše zvířátko zatím přijde k úhoně. Je až obdivuhodné, jak dlouho vydrží bez příjmu potravy. Nedoporučuji ale zkoušet. Ještě jedna malá rada, pokud svého axíka krmíte po delší pauze, kdy nepřijímal potravu, předložte jen malou porci a při dalším krmením dávku zvyšujte. Rázové překrmení vede k nadýmání a dalším zdravotním obtížím.

Jako potravu je vhodné předkládat:

  1. Larvy komárů – Culex pipiens velice vydatná strava, v přírodě ji lehce nalovíte
  2. Patentky – jsou červené larvy pakomárů rodu Chironomus dlouhé 1-2 cm. Živé je můžete zakopit v akvaristikách, lze je zakoupit i jako mražené patentky, zejména pod názvem jumbo, dávejte si ale pozor, abyste nekrmili příliš zmrzlou potravou. Nevýhodou je, ze axíci je během chvíle rozmetají po celém akváriu.
  3. Koretry - bílé, sklovité larvy pakomárů rodu Corethra, velké asi 2 cm, též je lze zakoupit mražené.
  4. Nítěnky – Tubifex moc nedoporučuji, bývají zdrojem parazitických onemocnění.
  5. Jiný hmyz – též není příliš vhodný pokud má tvrdou chitinovou skořápku, axolotl ji sice pozře, ale nestráví.
  6. Larvy hmyzu – některé housenky mohou být jedovaté, svými kusadly mohou axolotla v tlamce nebezpečně poranit, v takovém případě bývá dobré oddělit kusadla od těla housenky.
  7. Žížaly – Lumbricus terrestris je vodná potrava, která dodá axolotlíkovi potřebné minerální a stopové prvky, navíc zbytky hlíny v tělech žížaly podporuje trávení a pročišťuje trávicí trakt axolotlíku, problém bývá akorát s pozřením žížal, zejména pokud vylézají z tlamky, dejte si také dobrý pozor na překrmení.
  8. Malé rybky a kousky rybího masa – někteří chovatelé chovají plevelné rybky ve venkovních nádržkách – například hrouzky, jiní překládají akvarijní rybky – například gupky. Výhodou je, že se jedná o živou potravu, která vám ve vodním prostřední neuhyne, proto ji tam můžete nechat i déle (vytvořit jakousi ledničku).
  9. Kousky hovězího srdce – potrava kterou můžete dle potřeb lehce velikostně upravit, doporučuji ji před krmením nechat pokaždé přemrznout v mrazicím boxu, poté nechat rozmrznout na teplotu vody, a pak až předkládat jako potravu. Nevýhodou je, že to není přirozená potrava.
  10. Žábronožky - Artemie se hodí spíše pro čerstvě vylíhlé axíky, ale i těm již lze předkládat větší potravu.
  11. Vodní korýši – krmíme zejména malé axolotly – například buchankami Cyclops, perloočkami Daphnia
  12. Pulci jiných obojživelníků – zde je důležité si uvědomit, že naši obojživelníci jsou chráněni zákonem, ale někteří chovatelé krmí třeba pulci drápatek Xenopus laevis, žebrovníku Pleurodeles waltl nebo přímo axolotlů.
  13. Akvarijní šneci – zejména se předkládá jako potrava levatka ostrá Physa acuta a okružák ploský Planorbis corneus, i když je axolotl dokáže sežrat mnohdy v celku, doporučuji raději preventivně rozmačkat pomocí pinzety ulitu a po opláchnutí v mističce s vodou, čímž zbavíte masitou část vápenaté skořápky, teprve předkládat.
  14. Sušení vodní ráčci či krmivo pro vodní želvy – osobně nemám zkušenost s předkládáním této potravy, ale podávejte ji již namočenou a rozměklou.
  15. Granule pro Koi kapry – doporučuji též podávat rozměklé a namočené, nemělo by jich být mnoho najednou.
  16. Granule pro kočky – osobně jsem nikdy nevyzkoušel, nepovažuji to za přirozené, ale jsou chovatelé, kteří tvrdí, že touto potravou obojživelníky krmí. Doporučuji též nepodávat dehydratované.
Pokud axolotl odmítá přijímat nebo vyvrhuje potravu je to z důvodů překrmení, příliš velikého sousta, podráždění zažívacího traktu, nemoci.