Vítejte na mých stránkách...

Každý člověk by dokázal o Mnichově říct minimálně pět vět. Mnichov je hlavní město Bavorska, a protože je vzdáleno od Prahy jen 300 km, je možné, že jste ho mnozí navštívili. V případě, že ještě ne, tak bych vám chtěla toto krásné město trochu představit. Abyste se pak v něm dokázali domluvit, najdete na každé stránce nejen základní informace, ale i úlohy na procvičení němčiny. Věřím, že se vám tyto stránky budou líbit, dozvíte se zde mnoho nových informací a vylepšíte si svoje Deutschkenntnisse :-) Stránky pochopitelně mohou využít ke zpestření hodiny i učitelé němčiny.

frauenkirche1.jpg, 66 kB


Úvodní testík

Základní informace si nejprve zopakujeme krátkým testem.

1.) Kolik obyvatel má Německo?
2.) Jak se jmenuje hlavní město Německa?
3.) Kolik má Německo spolkových zemí?
4.) Jak se jmenuje největší spolková země?
Dialekt

Stejně jako u nás, v Česku, mluví lidé různými dialekty, hovoří všichni Němci německy, ale některým je opravdu těžké rozumět, protože v řeči používají slova z nářečí a i jinak vyslovují některé hlásky. Dokázal bys určit, která ze tří ukázek byla nahraná v Mnichově? Mohla by ti pomoci, že Bavoři neříkají mich, dich at., ale [miš], [diš] atd.

nota1.jpg, 2 kB nota2.jpg, 2 kB nota3.jpg, 2 kB
Ve které ukázce jsi slyšel mnichovský dialekt?Symbol města

Každé město je něčím typické. Lidé, kteří navštívili Prahu, posílají pohlednice s Pražským hradem, Karlovým mostem, z Brna hrad Špilberk a z Českého Krumlova zámek atd. Téměř na všech pohlednicích Mnichova jsou zachyceny dvě baculaté věže kostela. Ten se jmenuje Frauenkirche a je považován za symbol města. Jeho dvě cihlové věže zakončené baňatými kopulemi s pozlacenými vrcholky jsou dobře vidět i na horním obrázku. Ten jsem sice nejprve trochu upravila, ale po najetí kurzorem myši na obrázek jsou už věže dobře vidět. Strohý a nezdobený gotický kostel byl zbudován v 15. století, ale renesanční kopule přibyly až v roce 1524. Za druhé světové války byl Frauenkirche vybombardován, ale po válce se z ruin podařilo celou stavbu díky restaurátorům vzkřísit. Mnichovu bylo od roku 1935 přezdíváno „hlavním městem nacistického hnutí“. Za války utrpěl 71 leteckých náletů, při nichž zahynulo 6 000 lidí a zraněno bylo 16 000 obyvatel. Je ironií osudu, že většina budov nějak spojených s Hitlerem zůstala nedotčena. Po válce Mnichov rostl a stal se největším městem Německa (žije v něm 1,3 milionu obyvatel).
Pojmenování Mnichova

Ale vraťme se ještě k samotnému názvu města. Za války mu sice bylo přezdíváno „hlavním městem nacistického hnutí“, ale Mnichov lze vystihnout i jinými jmény (nejprve se pokus jednotlivá označení přeložit do češtiny a teprve, když si nebudeš vědět rady, tak se ti po najetí kurzoru na příslušný název objeví český překlad). Např.:

beiname1.jpg, 1 kB beiname2.jpg, 7 kB beiname3.jpg, 9 kB beiname4.jpg, 9 kB
znak.gif, 3 kB

Proč se ale Mnichovu říká München? Ještě v osmém století, kdy už vzkvétala středověká města jako je Augsburg, Nürnberg (Norimberg), Řezno (Regensburg), tak se osadě s několika sedláky a mnichy říkalo Ze den Munichen, což ve spisovné němčině znamená Zu den Mönchen (U mnichů). Díky tomu se ještě dnes ve znaku města objevuje postava dítěte (tzv. Münchner Kindl) v mnišském hábitu.Pracovní listy