postavicka_pochoden.gif, 4 kB

Olympijský komlex

olympiapark1.jpg, 60 kB

Jedním z významnějších míst v Mnichově je Olympijský stadion. Pokus se do vynechaných míst správně doplnit následující číselné údaje.

4 - 7 - 80 - 219 - 410 - 1972

V Mnichově se v roce konaly sedmnácté letní olympijské hry, které jsou mimo jiné známy incidentem spáchaným palestinskými fanatiky na sportovcích z izraelského družstva. Jako motto mnichovské olympiády bylo zvoleno: "Olympijské hry v přírodním prostředí, s krátkými vazbami; festival múz a sportu ". Olympijský areál, km na sever od centra, architektů Freie Otta a Günthera Behnische je světovým architektonickým unikátem. Behnischův tým přemodeloval haldy stavební suti, která sem byla po skončení války z náletů zdecimovaného Mnichova navážena, do podoby zelených kopců. Původní nezajímavý Nymphenburský kanál byl prohlouben a rozšířen do příjemné podoby menšího jezera. Celým parkem je protkána transparentní střecha, která zastřešuje sportoviště i navazující veřejné prostory. Střechy ze cm silného plexiskla pokrývají téměř 75000 m2. Nesou je až m vysoké stožáry a ocelová lana o celkové délce km. Celkový náklad dosáhl téměř 200 milionů marek, tedy třináctinásobek původního předpokladu. Areálu vévodí metrů vysoká věž s televizní anténou a vyhlídkovým ochozem. Věž je nejvyšší budovou Mnichova.
Největšístavbou v areálu je Olympijský stadion. Stanová střecha zakrývá většinu jeho hlediště a chrání diváky před deštěm. Nosná konstrukce budí i po více jak 30 letech nebývalý obdiv. Tato nosná struktura nebyla již brzy spojována jen s Mnichovem, nýbrž s celým Západním Německem.





Sport treiben

Olympijský stadion je otevřen denně od dubna do října od 8.30 do 18.00 a od listopadu do března od 9.00 do 16.30. Sportovní vyžití je na stadionu veliké… Jaké máš rád sporty? Napiš o sobě a svém vztahu ke sportu pár řádek (do 800 znaků, tj. asi 10 řádek).



OH 1972

Hry v roce 1972 překonaly všechny dosavadní rekordy, ať už v počtu účastníků (7173), zúčastněných zemí (121) a nebo v počtu disciplín (195). Oslava míru ovšem trvala pouze deset dní. 5.září, brzo po ránu vniklo osm palestinských teroristů do olympijské vesnice a dostalo se až do pokojů izraelské výpravy. Dva Izraelce zastřelili na místě a dalších devět bylo zajato jako rukojmí. Komando požadovalo okamžité propuštění 200 vězněných Palestinců v izraelských věznicích a také bezpečnou cestu ven ze země. Teroristé se dostali až na vojenské letiště a tam na ně zaútočila speciální brigáda včetně odstřelovačů. V přestřelce zahynulo všech devět rukojmích, zastřeleno bylo i pět Palestinců a také jeden policista. Hry byly přerušeny a na hlavním stadiónu se konala smuteční tryzna. Po 34 hodinách se opět pokračovalo v soutěžích, ale na tragédii nikdo zapomenout nedokázal.
Přesto je lepší na Mnichov vzpomínat jako na skvěle organizované hry ozdobené skvělými sportovními výkony. Do programu se vrátila lukostřelba a to po 52 letech. Podruhé a tentokrát už definitivně se mezi olympijské disciplíny dostala házená a svoji premiéru zažil vodní slalom. Zajímavé je, že všechny čtyři disciplíny na umělém kanále vyhráli reprezentanti východní části Německa. Určitě k tomu přispěl i fakt, že v rámci přípravy byla v NDR vybudována přesná kopie olympijského kanálu. Poprvé také dostal maskot Her své jméno, v Mnichově provázel sportovce pejsek Waldi.

Americký plavec Mark Spitz vyhrál neuvěřitelných sedm zlatých medailí, své první zlato vybojoval finský vytrvalec Lasse Virén. Vítězství na trati 10000 metrů ozdobil navíc světovým rekordem a to i přesto, že zhruba v polovině závodu upadl.
Největší pozornost novinářů přitáhla usměvavá gymnastka Olga Korbutovová. Sedmnáctiletá rodačka z běloruského Grodna trénovala u velmi svérázného Renalda Knyše. Ten si vedl kartotéku všech mladých manželských párů v Grodnu a snažil se odhadnout, komu by se mohl narodit gymnastický talent. Pokud takový objevil, neváhal z něj úspěch doslova a do písmene vytlouct. Korbutová prožila v Mnichově slávu i neúspěch. Mladičká dívenka při své mezinárodní premiéře zahájila soutěž skvěle, při závodu družstev zvedlo její cvičení na bradlech celou halu ze sedadel. Olga se tak rázem zařadila mezi favoritky na zlato, při finále víceboje vedla, ale potom ji právě bradla zradila. Dvakrát spadla a známka 7,5 jí připravila o medailové naděje. Sama Korbutová později přiznala, že nezvládla tlak médií a také pozornost diváků. Ve víceboji nakonec skončila sedmá. O dvacet hodin později však musela do haly znovu, protože nastupovala k finálovým cvičením na jednotlivých nářadích. Na bradlech skončila druhá a vyhrála prostná a kladinu. Její pokoj v olympijské vesnici zavalily tisíce telegramů, dopisů a květin. V Grodnu musel být vyhrazen jeden pošťák pouze pro blahopřejné dopisy, za jediný rok jich přišlo 20000. Když Korbutová zašla v Mnichově do obchodu, všichni prodavači jí nutili, aby si odnesla zboží zadarmo. Mnohem horší osud potkal její krajanku a bronzovou medailistku z víceboje Tamaru Lazakovichovou. Ta měla ve zvyku večer před soutěží vypít láhev koňaku. Později prožila několik let ve vězení za krádeže a zemřela v prosinci 1992 na alkoholismus.
Nejtěžším mužem historie se stal zápasník Chris Taylor. Tento Američan vážil 186,88 kilogramů, přesto mu to na zlato nestačilo a musel se spokojit s bronzem. V zápase se už tento rekord překonat nedá, protože od roku 1988 je maximální možná váha zápasníka 130 kilogramů. Hrdinou zápasnických soutěží se ovšem stal Ivan Yarigin z Ruska, tento volnostylař na cestě za zlatou medailí položil všech sedm soupeřů na lopatky.
V Mnichově skončily další vítězné série, poprvé nevyhrál tyčkařskou soutěž Američan, po 16-ti zlatých medailích pro atlety USA vyhrál Wolfgang Nordwig z NDR. Skončilo i zlaté tažení amerických basketbalistů, ve finále podlehli Sovětskému Svazu. Saša Bělov dal vítězný koš v poslední sekundě, i když nad závěrem zápasu dodnes panují rozpaky, protože došlo k několika chybám rozhodčích.



Úspěchy našich

V následující tabulce jsou uvedena jména našich sportovců, kteří na OH v Mnichově úspěšně zabojovali.

Sport Disciplína Umístění Sportovec
Zápas Řecko-římský welterová váha - muži 1. Mácha Vítězslav
Atletika Hod diskem muži 1. Daněk Ludvik
Střelba Rychlopalba z pistole - muži 2. Falta Ladislav
Skoky do vody Skoky z věže 10 metrů - ženy 2. Duchková Milena
Atletika Skok daleký - ženy 3. Šuranová Eva
Vzpírání Střední váha (77 kg) - muži 4. Hekel Ondrej
Veslování Dvojky bez kormidelníka - muži 4. Zapletal - Lakomý
Střelba Malorážka 3x40 - muži 4. Kovařík Petr
Zápas Řecko-římský muší váha (54 kg) - muži 4. Zeman Miroslav
Zápas Řecko-římský střední váha (85 kg) - muži 4. Janota Miroslav



Olympijská vlajka

Podobu vlajky navrhl v roce 1914 zakladatel moderního olympijského hnutí, baron Pierre de Coubertin. Plánované první použít vlajky na Olympijských hrách 1916 zhatila první světová válka, takže poprvé zavlála olympijská vlajka až v Antverpách v roce 1920.
Baron de Coubertin vysvětlil podobu vlajky a význam zobrazených symbolů takto:

Olympijská vlajka […] má bílé pozadí s pěti protínajícími se kruhy uprostřed: modrým, žlutým, černým, zeleným a červeným […] Tato podoba je symbolická; reprezentuje pět kontinentů spojených olympijskou myšlenkou, přičemž těchto šest barev se objevuje na všech národních vlajkách současnosti.“ (1931)

Přestože baron de Coubertin očividně vnímal kruhy a barvy jako dva nezávislé symboly a MOV výslovně uvádí, že žádný z kruhů nereprezentuje konkrétní kontinent, stále některé zdroje uvádí seznamy významů barev. Zde uvádíme jen některé, přičemž název je volen jako popis principu:

kruhy.png, 14 kB

Barvy představují lidi a modrý oceán

  • modrá - Oceánie
  • žlutá - Asie
  • černá - Afrika
  • zelená - Evropa
  • červená - Amerika

Barvy představují lidi a řeckou vlajku

  • modrá - Evropa
  • žlutá - Asie
  • černá - Afrika
  • zelená - Oceánie
  • červená - Amerika



Sporty - test

Různé druhy sportů a Olympiapark patří k sobě :-) Umíš ale správně pojmenovat následující sporty?






















sport1-basket.gif, 13 kB

















sport1-lyzovani.gif, 10 kB